Šče ne vmerla Ukrajiny ni slava, ni voľa

Autor: Peter Herman | 7.3.2014 o 14:23 | Karma článku: 9,07 | Prečítané:  1105x

„Milá Anna, Prepáč, ale tento  list je posledný , ktorý ti píšem. Veľmi ma to mrzí, že československý ľud sa tak škaredo zachoval voči našim vojakom, ktorí Vás prišli oslobodiť od kontrarevolúcie. Tu v Moskve idú stále správy o tom, ako strieľate do Našich, ako na Nás nadávate , ako už nechcete s nami družbu. Som veľmi sklamaná, už Ti viac nebudem písať."

 

Zhruba toto bolo obsahom listu, priateľky mojej mamy, Moskovčanky  Oleny, spred takmer polstoročia, keď sovietska propaganda obhajovala, pred obyčajnými občanmi Sojuzu, vpád vojsk Varšavskej zmluvy do Československa. Dlhoročné listové priateľstvo dvoch mladých žien, ktoré si plánovali spoločné dovolenky, vymieňali si fotografie svojich detí, pomáhali si aj materiálne v rámci možností, sa navždy skončilo.

Teraz, keď čítam a počúvam správy z Krymu a Ruska, čuduj sa svete, rovnaká propaganda, rovnaké zavádzanie bežných ľudí, rovnaká blokáda informácií v záujme ochrany „utláčaných" Rusov na Kryme a na celej Ukrajine. Účel svätí prostriedky a dezinformácie, klamstvá, blokovanie objektívnych správ a médií je rovnaké dnes, ako bolo aj pred polstoročím. A podľa mňa je aj rovnaký dôvod. Ruská verchuška nechce dovoliť, aby sa hranice demokratických štátov priblížili na dotyk s veľkým Ruskom. Rus zbadal, že Ukrajina smeruje k Európe a to mu vadí. Lebo z EÚ je len krôčik do NATO a to sa nesmie stať , aby nedajbože základne Aliancie boli pri ruskej čiare.       Nechcem tu politizovať a vytvárať konšpiračné teórie, to prenechám politikom a odborníkom na medzinárodné vzťahy, chcem len poukázať , aký je pre vládu Ruska, (ale netýka sa len Ruska) ľahostajný osud tisícov obyčajných ľudí. Tu sa v záujme ochrany menšiny šliape po rodinných vzťahoch a priateľstvách väčšiny Ukrajincov (myslím všetkých národností žijúcich na Ukrajine). Ochrana ľudských práv a slobôd sa nerobí okupáciou cudzieho územia, to nikdy a nikde bežným ľuďom nepomohlo a ani nepomôže. Ochrana ľudských práv a slobôd sa deje cez ekonomiku, kultúru, šport a turistiku, vzájomnú spoluprácu a hlavne vyjednávaním medzi národmi.

Čo z toho , čo sa teraz deje na Ukrajine, môže vzísť? Nič pozitívne, len ešte väčšia nevraživosť medzi národnosťami , dokonca aj medzi samotnými Ukrajincami, len zbytočné potýčky a neznášanlivosť a nedajbože, nedajú sa vylúčiť ani prejavy terorizmu, vraždy a násilie. A možno aj o to Putinovi ide. Čím na Ukrajine horšie, tým pre Rusko lepšie a až to dôjde do krajnosti, potom znova nastúpi Veľký Voloďa ako záchranca a spasiteľ. Otvorí šupátko s plynom a ropou, pustí vlaky na širokorozchodnú, požičia doláre a zbedačený Ukrajinec ho ešte „pochváli", „job tvoju mať!"

Ale nechcem maľovať čorta na stenu, , nám obyčajným ľuďom ostáva len veriť, že politici budú rešpektovať vôľu svojich občanov a v ich záujme pristúpia k riešeniu krízy so zdravým rozumom , tak aby sa naplnili slová ukrajinskej hymny v titulku blogu - ešte nezomrela Ukrajiny ani sláva ani sloboda.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kaliňák sa krízy stráni, po dlhom čase sa ho netýka

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke. Či by bol za odvolanie Plavčana, dosiaľ nepovedal.

Autorská strana Petra Schutza

Obama nechal Trumpovi problém

Nevypočítateľný a cholerický premiér, ktorý mení pozície cez noc, nie je lepši než bláznivý predseda parlamentu.


Už ste čítali?