Kávička má prednosť

Autor: Peter Herman | 16.10.2012 o 15:55 | (upravené 16.10.2012 o 19:01) Karma článku: 14,69 | Prečítané:  1082x

Zmení sa niekedy k lepšiemu správanie sa úradníkov voči ich klientom? Vždy si kladiem túto otázku keď odchádzam, slušne povedané , nasr....dený z nejakého úradu. Zmeny v štátnej správe ani neočakávam, skôr naopak, čím bude úradníkov menej, tým budú arogantnejší, ale na úrade, ktorý žije len z poplatkov svojich klientov, by som konečne očakával ústretovosť, slušnosť a hlavne rýchlosť vybavovania.

Vchádzam do priestorov správcu bytov. V duchu si hovorím:" Ideš dobre, je stránkový deň, cca poldruha hodiny pred obedom, ranný zhon je už za nimi, rýchlo ťa vybavia a ani sa nenazdáš a si preč."

Klopem na prvé dvere a bez výzvy vchádzam. Sedia tam dve úradníčky - účtovníčky. „Dobrý deň, reku, som ten a ten a chcel by som zistiť zostatok nedoplatku za ostatné vykurovacie obdobie", vysvetľujem.  Jedna z úradníčok na mňa pozrie, pre tú druhú som Hopkirk a stručne odvetí: „ Vedľajšie dvere".

No, čo chcem viac, som rýchlo a stručne vybavený, odchádzam. Klopem na druhé dvere a vchádzam. Obraz podobný ako v predošlej kancelárii, len s tým rozdielom, že tento krát ma vidia obidve referentky. Zopakujem im svoju požiadavku a ony ochotne vybavujú. Mladšia hľadá v počítači, staršia v hrubom fascikli. Súťaž v hľadaní vyhrala tá staršia. Ale deľbu práce majú super, mladšia mi napísala na papierik sumu a akési číslo a odkázala ma do ďalšej kancelárie, kde už budem definitívne vybavený. S poďakovaním odchádzam.

Do tretice všetko dobré, klopem na dvere s názvom pokladňa a vchádzam dnu. Tu, pre zmenu, sedia traja chlapi a štvrtý stojí, je to ich direktor, poznám ho z domovej schôdze. Sú to jasnovidci, asi vedia, že nejdem ani za jedným z nich, preto si ma nevšímajú, len šéf otočí hlavou, aby sa uistil, že nie jeho chcem vyrušiť pri vášnivej debate s podriadeným o zimných pneumatikách. Do miestnosti , ako veľká voda, vchádza pani s rýchlovarnou kanvicou , rýchlo ustupujem na bok aby ma nezrazila , žena mizne za plentou. „ Aha , varí kávu", asi pre šéfa keď už je tam" uvažujem a trpezlivo čakám. Úradníčka znovu uteká s kanvicou von, ale stihne ešte povedať, „hneď to bude", to už čakáme dvaja. Hold, asi súťaží v rýchlosti varení kávy.

Je navarené, káva rozvoniava a kolegyňa obsluhuje nič nerobiacich debatujúcich chlapov. Každý má na hrnček kávy svoje určené miestečko, a ona im kávu kladie presne tam, ako tá dobrá mama  v reklame, keď nesie granko svojmu štyridsiatnikovi, len s tým rozdielom, že títo tu neležia v posteli.

„No , už som pri Vás, čo máte?" Bez slov jej podám lístok odrátam na drevo presnú sumu. Pani mi vytlačí doklad o zaplatení, odchádzam a nečudujem sa. Keď direktor nevidí čakajúcich zákazníkov a nestopne varenie kávy, ako to môže vidieť obyčajný úradník ? Ale na druhej strane, aspoň niekto je v robote riadne vyťažený, len stále nechápem, načo je na Spravbyte toľko úradníkov?!

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kaliňák sa krízy stráni, po dlhom čase sa ho netýka

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke. Či by bol za odvolanie Plavčana, dosiaľ nepovedal.

Autorská strana Petra Schutza

Obama nechal Trumpovi problém

Nevypočítateľný a cholerický premiér, ktorý mení pozície cez noc, nie je lepši než bláznivý predseda parlamentu.


Už ste čítali?