Povalenci či povaľači, či - glosa

Autor: Peter Herman | 20.10.2011 o 13:45 | Karma článku: 6,54 | Prečítané:  982x

Úvod:                                                                                                                                       Povaľač je človek, ktorý nič nerobí , ktorý sa vyhýba poctivej práci a len špekuluje,  ako prísť čo najľahšie k peniazom a poctivú väčšinu má v paži. Povalenec je človek alebo vec, čo je povalená

Jadro:

Posledný týždeň z úst politikov nič iné nepočujeme, len to, že SaS „povalila"  vládu. A keď je niekto povalený, tak logicky mi z toho vyplýva, že je povaľač, lebo povalenec, tak ako aj povaliť v slovenčine neexistuje ( aj Word mi to slovko podčiarkol červenou). Keby povedali zvrhli, alebo pozbavili moci tak to by bolo ok , ale povaliť?

Dalo by sa povedať aj zvaliť, čo je gramaticky správne, ale významovo to na vládu veľmi nesedí, no povedzte, SaS zvalila vládu - somarina. Zvaliť možno frajerku do sena alebo do trávy to pasuje , ale vládu nemožno zvaliť do sena, aj napriek tomu, že je ženského rodu, maximálne tak niektoré členky vlády, ale to je o inom... Vládu však možno poslať , keď už sme pri tom sene, preč od válova. Lebo keď je niekto zvalený, to znamená, že leží, ináč povedané, sa povaľuje, je povaľač a ten si plný válov nezaslúži. Tobôž nie vtedy, keď ten válov nakoniec  vôbec plný nie je, ako sa nám takmer rok a pol snažia nahučať do hlavy. Válov totiž zdedili, podľa predchodcov poloplný, podľa terajších poloprázdny.

A čo na to pastier? Nevie si rady a tak sa radí. S tými čo válov vyžrali aj s tými, čo ten válov nedokázali ani trochu naplniť.     Ja byť pastierom, tak ich všetkých zavriem do maštale k prázdnym válovom a nedám im sena dovtedy, kým sa nedohodnú. A kým budú v tej maštali zavretí, nech sa žerú navzájom a ušetrené seno zatiaľ nech chosnujú tí, ktorých si pastier na pár mesiacov vyberie, neverím, že by bol problém ich nájsť.

Záver:

A v rámci úspory sena by som nedal do válova ani tým, ktorí to v tej maštali všetko spôsobili. Takmer dvesto kvalitných kôpok sena za niekoľko mesiacov, by určite urobilo obrovskú radosť napríklad učiteľom, alebo dôchodcom, alebo pacientom, alebo obyčajným zamestnancom alebo ... vlastne všetkým čo majú sena nedostatok.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan nasadil v závere skvelý šprint a dosiahol prvé víťazstvo v roku

Slovák vyhral druhú klasiku sezóny. Na Kuurne - Brusel - Kuurne uspel v šprinte päťčlenného úniku.

PLUS

Ako prvá žena pred takmer sedemsto rokmi prežila cisársky rez

Českí vedci prišli s novým objavom.

KOMENTÁRE

Drop sa vracia. Domov, na Slovensko

Je to jeden z najzvláštnejších vtákov.


Už ste čítali?