„Aktívna“ politika trhu práce

Autor: Peter Herman | 15.3.2011 o 14:14 | Karma článku: 12,29 | Prečítané:  2613x

To, „aktívna" , je v úvodzovkách len preto, lebo v reálnom živote sa o aktívnosti ani zďaleka hovoriť nedá. Už mi lezú krkom tie nekonečné reči o aktívnej politike trhu práce, ktoré pomaly každý týždeň počúvam v rozhlase,  či našej verejnoprávnej TV. Neviem, či riaditelia úradov práce žijú v tomto svete, alebo nevedia o „aktívnosti" svojich podriadených úradníkov. A možno ani vedieť nechcú. Načo, im asi stačí viesť štatistiku o počte evidovaných nezamestnaných a udržať sa na fleku pokiaľ možno čo najdlhšie. Výsledky asi nie sú rozhodujúce, bohužiaľ. Lebo pokiaľ by rozhodovali výsledky, tak ako v každej inej firme, ktorá chce prosperovať, museli by čísla v ich štatistikách klesať.

Poviete si , veď predsa mierne klesajú, áno, ale určite nie vďaka úradom práce. Zoberiem si na paškál jeden z aktívnych prvkov politiky trhu práce a to absolventskú prax.

         Absolvent strednej školy, plný elánu a chuti do života koncom prázdnin zistí, že so zamestnaním to až tak ružovo nevyzerá, ani doma a vďaka kríze, ešte horšie v zahraničí a je nútený zaevidovať sa na úrade práce. V tlačive vyplní aj políčko, že má záujem o absolventskú prax a čaká, že snáď aspoň tú prax mu po troch mesiacoch na ÚP pridelia. Čaká naivne a márne. ÚP Vám nič nepohľadá ani nedohodí . Dobre . Vyberiete sa do ulíc a hľadáte firmu, ktorá by vás mohla na čas zamestnať na absolventskej praxi. Samozrejme, musí to byť firma, ktorá aspoň trochu vykonáva činnosť, na ktorú máte vzdelanie. Máte šťastie. Firmu ste si v priebehu jedného týždňa našli, hor sa  znovu na ÚP oznámiť , že máte možnosť zamestnať sa na absolventskej praxi. Úradník vám aktívne hodí na vyplnenie ďalšie tlačivá, niektoré pre vás, niektoré pre firmu, ktorá vás zoberie a idete rýchlo vybavovať ďalšie náležitosti, ktoré sú v tomto prípade potrebné. Rýchlo založiť osobný účet v banke, lebo to musíte mať, rýchlo vybaviť úrazové poistenie v poisťovni, lebo to tiež musíte mať. Všetko vybavíte v priebehu jedného, dvoch dní a na ďalší deň donesiete vyplnené tlačivá svoje aj od budúceho zamestnávateľa . Úradník všetko aktívne skontroluje a oznámi:

 „V poriadku, čakajte až vás vyzveme na podpis zmluvy".

 Je približne polovička januára , všetko potrebné je na úrade práce a čakáte, že od nového mesiaca nastúpite do práce. Čakáte týždeň - nič. Čakáte druhý týždeň - stále nič. Koniec mesiaca sa blíži a neviete čo ďalej. Voláte do firmy , ale oni tiež nevedia nič, nikto ich nekontaktoval, tiež čakajú, absolvent, aj keď len na 4hodiny denne, by sa im zišiel. Posledného dňa v mesiaci už nečakáte a znovu idete na ÚP zistiť, či môžete od prvého nastúpiť. A tu vás aktívne schladia.

„Kdeže od prvého, nie. Ešte nemáme pripravené zmluvy. Na prax môžete nastúpiť prvého, ale až na ďalší mesiac, teda od marca".

„ Prečo?" pýtate sa .

„ Veď sme vám povedali, ešte nemáme pripravené zmluvy." A vypoklonkujú vás z kancelárie ani nestačíte oponovať.

Prejde ďalší týždeň a volajú vás z firmy:

„ Len Vám chceme oznámiť, že sme dnes kontaktovali úrad práce, ale ešte nemajú pripravené zmluvy, takže nastúpiť môžete najskôr 1. marca, dúfame".

Vy dúfate tiež, že za dva mesiace sa snáď podarí úspešne zrealizovať aktívny prvok trhu práce a koncom apríla dostanete prvé zarobené peniažky na svoj prvý, takmer nulový osobný účet.

Sedíte doma, čakáte na telefonát z ÚP a kladiete si otázky, ktoré Vám prichádzajú na myseľ po prvej skúsenosti s byrokraciu v tomto štáte: 

- Čo môže trvať tak dlho pri príprave zmluvy? Vari ju podpisuje sám minister?

- ÚP má stanovený limit na absolventskú prax? Jeden vypadne, až tak prijme ďalšieho?

- Prečo nie sú vzákone stanovené lehoty pre úradníkov?

- Štát nemá peniaze na aktívnu politiku trhu práce?

- Prečo nemôžem nastúpiť na prax aÚP nech medzi tým vybavuje formality?

- Prečo štát povinne nezamestná všetkých absolventov, ktorí spĺňajú podmienky pre absolventskú prax?

- Má právo byť absolventská prax aktívny prvok zamestnanosti, keď sa javí viac ako pasívny? t.z. dostaneš podporu , ak si nájdeš flek na 4hodiny, ale až keď my (ÚP), to uznáme za vhodné.

- Sú vôbec úrady práce nejako motivované ,aby znižovali nezamestnanosť? 

A tak čakáte a hromžíte, poriadna robota nie je široko ďaleko, počúvate a pozeráte správy o najnovších korupčných a rozkrádačských aférach novej garnitúry, ktorá akosi rýchlo zabudla na predvolebné sľuby a hľadáte súvislosti. A Vám napadá len posledná otázka: Má tento štát a hlavne vláda ,ktorá ho reprezentuje, vôbec záujem o vlastných občanov?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kaliňák sa krízy stráni, po dlhom čase sa ho netýka

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke. Či by bol za odvolanie Plavčana, dosiaľ nepovedal.

Autorská strana Petra Schutza

Obama nechal Trumpovi problém

Nevypočítateľný a cholerický premiér, ktorý mení pozície cez noc, nie je lepši než bláznivý predseda parlamentu.


Už ste čítali?