Štát je zlý gazda

Autor: Peter Herman | 14.2.2011 o 12:21 | Karma článku: 10,98 | Prečítané:  1532x

Keď počujem túto vetu z úst politikov, sa mi nožík vo vrecku otvára. Vraj štát je zlý gazda. A kto je to štát? Kto ho tvorí? Vari lúky a polia, hory a lesy , rieky a jazerá, alebo my občania? Predsa my občania. A politik nie je občan?

Ak najvyšší predstavitelia toho štátu, ktorí boli zvolení v demokratických voľbách týmto ľudom , aby slúžili štátu, teda občanom tohto štátu, tvrdia , že štát je zlý gazda, potom v prvom rade to tvrdia o sebe samých. Tí najhorší gazdovia sú politici, ktorí si o sebe myslia, že zodpovednosť je len na šéfoch štátnych podnikov, na členoch dozorných a správnych rád, na riaditeľoch úradov a inštitúcií, ktoré sú štátne, lebo oni ich priamo riadia a majú aj hmotnú zodpovednosť( aspoň si to teda myslím, že ju majú, tak ako každý obyčajný zamestnanec). Politik a vrcholný predstaviteľ štátu za nič nezodpovedá, on je len politický nominant nás občanov?  Tak načo sa potom do politiky tlačí?

         Predsa každá politická strana chce vyhrať voľby len preto, aby vládla tomuto štátu, tým sa netají ani jeden stranícky boss.

         Tak prečo tak bažia po moci? Chcem veriť tomu, že ich tiež serie celá tá byrokracia, korupcia, rodinkárstvo a zlodejstvo, kšefty a podvody a že majú záujem to všetko tvrdo postihovať a občanom dať to, čo im sľubujú pred voľbami.

         Tak ako je to možné že , štátne podniky neprosperujú, že sú tam nehorázne platy a odmeny, odstupné a ostatné náhrady, drahé služobné cesty a autá? Kto to všetko takto dovolí? Kto im dáva na výplaty ? Veď aj direktor štátnej firmy má nadriadených, veď sú tu nezávislé kontrolné orgány, ministerstvá plné múdrych a tých najschopnejších úradníkov, parlament zložený z tých najlepších z najlepších a z neho sú vyvolení tí supermúdri , ktorí tvoria vládu , tak kde je, do šľaka, pes zakopaný?

         Ako môže múdry minister platiť firmu , ktorá vyrába stratu? Ako si to vôbec môže dovoliť z daní dotovať zlodejstvo? Tu nie je vinný direktor, on len pýta, aby dal trochu zamestnancom, trochu viac sebe a trochu aj na biznis. Prečo nie? Veď mu to najvyšší šéf toleruje. Prečo ho minister nedonúti riadiť firmu tak, aby bola aspoň vyrovnaná, ak už nie v zisku? Prečo to súkromník musí dokázať, aby neskapal, a štát nie?

         Kde sú zákony trhovej ekonomiky? Vzťahujú sa len na súkromný sektor a na štátny nie?       Ako by to aj mohlo normálne fungovať, keď poslanci sa najprv naťahujú o výške platu pre vysokého štátneho úradníka , ktorý vlastne ešte nič nedokázal, a až potom ho idú hľadať. Na hlavu postavené.

         Dvadsať rokov sledujem politiku, a dvadsať rokov sa v nej stále točia, s malými obmenami, tí istí ľudia. Chvíľu sú celkom hore , chvíľu sú v úzadí, ale stále riadia a dirigujú. A ekonomika stále upadá. Tu sa vyhovárame na krízu, tu na zlodejstvá všetkých predošlých vlád , tu sa vyhovárame na to, že sme žili v nadspotrebe a sľubované Švajčiarsko je v pr... , v nedohľadnej budúcnosti.

         Á propos, kto žil v nadspotrebe?! Obyčajní zamestnanci? Dôchodcovia? Matky na materských dovolenkách? Nezamestnaní? Bezdomovci? Kto?

         Nie je žiadne umenie plátať diery v štátnej kase tým, že sa zvýšia dane , ceny, odvody, že sa zrušia rôzne úľavy ,že sa popredáva ešte všetko to, čo má nejakú hodnotu. To dokáže aj ten najslabší absolvent ekonómie. Umenie je plátať diery tak, aby čo najmenej trpeli bežní ľudia. Lebo miliardy sa nenachádzajú na účtoch bežných ľudí (ani už nemôžem použiť pomenovanie, obyčajných ľudí).

         Ak vláda štátu nie je schopná zabezpečiť , aby sa nekradlo, aby sa nekorumpovalo, aby nevládlo rodinkárstvo a klientelizmus, ak vláda nevie riadne a hospodárne nakladať  s vlastným majetkom a rozpredáva rodinné  striebro, tak takáto vláda nie je vláda, ale iba spolok neschopných politických karieristov, ktorí sa bez politiky nedokážu ináč uživiť. Takúto vládu treba asi tiež sprivatizovať a štátu vyhľadať poriadneho gazdu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kaliňák sa krízy stráni, po dlhom čase sa ho netýka

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke. Či by bol za odvolanie Plavčana, dosiaľ nepovedal.

Autorská strana Petra Schutza

Obama nechal Trumpovi problém

Nevypočítateľný a cholerický premiér, ktorý mení pozície cez noc, nie je lepši než bláznivý predseda parlamentu.


Už ste čítali?