reklama

Rýchlo, rýchlo, máme málo času

Naozaj, dnes nikto nemá na nič dostatok času, taká je doba. Vraj žijeme príliš rýchlo. Nuž čo, s tým asi nič neurobíme. Divné je však to, že ani verejnoprávna televízia, či rozhlas, nemajú dostatok času ( tým komerčným sa nečudujem). Nemajú dostatok času na relácie, ktoré zaujímajú širokú verejnosť a už vôbec nemajú čas pre diváka či poslucháča. A to sú verejnoprávne!

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)
Obrázok blogu

(Verejnoprávny= U nás "vysielateľ zo zákona",... je povinnosťou vysielateľa na základe zákona "slúžiť veciam verejného alebo iného spoločenského záujmu, prispievať k rozvoju demokratickej spoločnosti, utvárať vo vysielaní priestor pre pluralitu názorov, bez uprednostňovania záujmov len jednej politickej strany, politického hnutia, skupiny alebo časti spoločnosti alebo náboženského vyznania a viery a ....".)Definícia verejnoprávnosti je skutočne presná a výstižná. No nezdá sa mi , že realita ide ruka v ruke s poučkou.Najviac to škrípe v politických reláciách ,aj TV aj SRo. Moderátori si pozvú kopec politikov, rozbabrú milón tém a za 30, resp.60 minút, nepovedia dokopy nič, lebo majú málo času na širšiu diskusiu, či podrobnejšiu analýzu.„ páni a dámy – stručne, rýchlejšie lebo nás tlačí čas...“„ nemáme dostatok času na podrobnejšie vysvetlenie...“„ táto relácia nemá taký časový priestor aby...“„ nedopovedali sme všetko, snáď niekedy nabudúce...“„ pán poslanec stručnejšie ,aby sa mohla vyjadriť aj druhá strana...“„ pán kolega rozprával 3minúty aj ja ich chcem mať...“„ do konca relácie je ešte päť minút a ešte máme dve témy...“„ čas určený pre našu reláciu vypršal...“„ máme ešte jednu minútu, ešte vetu na záver...“ „ vážení diváci (poslucháči), čas našej relácie sa naplnil, niekedy dovidenia(dopočutia)...“A vážení diváci a poslucháči si zas len pohundrú, ponadávajú, že sa znovu nič poriadne nedozvedeli, že moderátor sa síce pýtal v Našom mene, ale na odpoveď nebol čas, že vyššie uvedenými vetami sám ukradol politikom fúru ich časového priestoru atď.,atď. Ale kde je divák (poslucháč?) Kde je priestor na jeho názor? Je síce pravda, že má možnosť poslať esémesku, ímejl, dokonca, ak sa bude pýtať stručne a k veci, „neodstrihnú“ mu linku, len odpovede sa málokedy dočká. STV dokonca ani nemá priestor pre diváka, do SRo síce môžete zavolať, ale ak je Vaša otázka podľa úsudku toho ktorého moderátora mimo témy, nemilosrdne Vás zrušia.Pýtam sa , z akých peňazí žijú verejnoprávne inštitúcie? Z daní a koncesionárskych poplatkov. Kto platí dane a koncesionárske poplatky? Občan. Má občan právo pýtať sa na témy ktoré ho trápia ( dokonca za svoje peniaze), bez toho aby ho niekto v polovici slova zrušil? Má. Je slušnosťou redaktora -moderátora občanovi poskytnúť priestor na jeho otázku aj napriek tomu, že je trochu mimo témy? Malo by byť.Preto na záver len stručne, aby som Vás neokrádal o čas, vážené verejnoprávne médiá, skúste sa riadiť vyššie uvedenou poučkou a nechajte ľudí rozprávať, kým ešte chcú, kým ešte majú snahu a chuť vyjadriť svoj názor k spoločenským veciam. Pretože, ako to často počúvame práve z médií, občan, divák a poslucháč je prvoradý. A vôbec, rozmýšľam,či sa nezachovám ako redaktori z rozhlasu a nepovolím diskusiu, čo ak čitatelia nebudú diskutovať k téme?

Peter Herman

Peter Herman

Bloger 
  • Počet článkov:  179
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Prakticky - realista,teoreticky -idealista v skutočnosti celkom obyčajný jedinec. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

754 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu